Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

SuperCool w układach pośrednich z agregatem AQUACOOL GREEN.

W Centrum logistycznym MLP Pruszków II położonym w okolicach Warszawy, w gminie Brwinów, w odległości 5 km od Pruszkowa powstała nowa inwestycja. Swoje najnowsze zakłady wybudowała firma JANEX, specjalizująca się w dystrybucji wyrobów mięsnych i wędliniarskich oraz oferująca szeroki asortyment półproduktów oraz innowacyjnych rozwiązań dla gastronomii.

Roztwór specjalnie przygotowanego mrówczanu potasu pracujący jako medium chłodzące w układzie pośrednim to wiele korzyści zarówno od strony ekonomicznej, jak i ekologicznej. Firma wykonawcza stosuje z powodzeniem ten roztwór pod nazwą handlową SuperCool wzbogacony o wszelkie niezbędne dodatki uszlachetniające, m.in. antykorozyjne, chroniące elementy instalacji hydraulicznej. Płyn ten posiada szereg cech pożądanych w technologiach chłodniczych takich jak:

  • niska lepkość;
  • wysoki współczynnik przewodzenia ciepła;
  • możliwość wykorzystania do praktycznie całego spektrum materiałów stosownych w aktualnych systemach hydraulicznych z nielicznymi wyjątkami.

Dobrze wyważony kosztowo system chłodzenia pośredniego stanowi nie tylko dobrą ofertę pod względem cenowym, ale również posiada niepodważalne zalety natury technicznej takie jak:

  • w porównaniu z układami chłodzenia bezpośredniego DX (np. układ CO2) awaryjność systemu pośredniego jest mniejsza, a w przypadku awarii – wycieku, naprawa jest mniej skomplikowana i mniej kosztowna, a sam wyciek nie stanowi zagrożenia dla
  • środowiska z uwagi na naturalne składniki roztworu mrówczanu potasu;
    ogólnie serwisowane układów pośrednich nie wymaga tak wykwalifikowanego serwisu jak w przypadku układów DX, a w szczególności układów DX pracujących na CO2.

Wymienione wyżej cechy sprawiają, że w porównaniu z roztworami glikolu w instalacji mogą być dobierane pompy o mniejszym sprężu, chłodnice o relatywnie mniejszych gabarytach oraz mniejsze średnice rurociągów, co wiąże się z mniejszymi kosztami inwestycyjnymi.

wróć 2020-03-31