Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Różnice między gotowym produktem a koncentratem płynu niezamarzającego – jak prawidłowo rozcieńczać koncentrat?

Produkt gotowy czy koncentrat? – to pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje zaopatrzyć się w glikol. Jeśli chcesz wiedzieć jaką postać glikolu wybrać lub chcesz wiedzieć jak poprawnie rozrabiać koncentrat by, nie szkodził instalacji, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zasadnicze różnice

W branży płynów niezamarzających glikol dostępny jest pod dwiema postaciami – jako produkt gotowy do użycia o konkretnej temperaturze zamarzania oraz jako koncentrat, który należy samodzielnie rozcieńczyć. Koncentrat składa się z surowca (zwykle w stężeniu około 90-94%)oraz dodatków. W skład produktu gotowego wchodzi surowiec bazowy (w stężeniu odpowiadającym danej temperaturze zamarzania), woda demineralizowana oraz dodatki, które chronią instalacje przed szkodliwym działaniem korozji, rozwojem mikrobiologii czy wytrącaniem osadów. Wydaje się zatem, że w branży, w której panuje tendencja cięcia kosztów wybór koncentratu jest oczywisty – przecież można go mieszać z wodą wedle uznania. Sprawa nie jest jednak taka prosta, gdyż niewłaściwe rozcieńczenie koncentratu, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rozcieńczanie koncentratu

Pomimo, że producenci mają w swojej ofercie stworzone przez nich gotowe, bezpieczne produkty objęte gwarancją, instalatorzy bardzo często sięgają właśnie po koncentraty. Wielu z nich uważa, że jest to jedyny słuszny wybór, ponieważ muszą zmieścić się w przewidzianym budżecie. Taka kalkulacja ma jednak krótki dystans. Koszty związane z instalacją po nieumiejętnym zmieszaniu koncentratu finalnie mogą być znacznie wyższe i pochłonąć wszystkie oszczędności wynikające z zastosowania pozornie tańszego rozwiązania jakim jest koncentrat. Podstawowym błędem podczas rozrabiania koncentratu jest łączenie go ze zwykłą wodą sieciową. W skład wody wodociągowej wchodzą minerały takie jak żelazo, magnez czy wapń, które finalnie odkładają się w instalacji w postaci osadów. Te z kolei przyczyniają się do spadku wydajności instalacji i podnoszą koszty jej eksploatacji. Ponadto koncentrat jest często mieszany w niewłaściwych proporcjach, co w konsekwencji prowadzi do utraty ochronnych właściwości dodatków, które stanowią istotny element składowy koncentratu. Oznacza to, że instalacja będzie tańsza w budowie, ale droższa w eksploatacji.

Jak prawidłowo używać koncentrat

Koncentrat nie jest gorszym produktem niż produkt gotowy do użycia pod warunkiem, że jest prawidłowo zmieszany. Poprawnie rozcieńczony koncentrat powinien być mieszany z wodą demineralizowaną, czyli pozbawioną pierwiastków, które wytrącają się jako osady. Ponadto koncentrat może być maksymalnie rozcieńczony do stężenia 30%. Jeżeli koncentrat zostanie mocniej

 

wróć 2021-10-13