Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Jak sobie radzić z nieszczelnościami w instalacji chłodniczej?

W instalacji chłodniczej znajduje się ciecz stanowiąca nośnik energii. Jest ona cały czas sprężana i rozprężana. W przypadku powstania nawet najmniejszej nieszczelności ciecz pod ciśnieniem będzie wydostawać się na zewnątrz. Wpłynie to na znaczące zmniejszenie wydajności całej instalacji, jednak jest to tylko jeden z wielu negatywnych skutków jakie mogą powstać. Dlatego też należy wykonywać cykliczne badania potwierdzające szczelność całej instalacji. Z tego artykułu dowiesz, co czeka Twoją instalację, gdy nie zareagujesz odpowiednio wcześnie.

Jak powstają nieszczelności?

Instalacje chłodnicze po zamontowaniu testowane są próbami ciśnieniowymi, aby potwierdzić ich pełną szczelność. Nie oznacza to jednak, że armatura instalacji nie może ulec uszkodzeniu w czasie użytkowania. Drgania przewodów i rurek, źle dokręcone połączenia, a nawet warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do powstania mikropęknięć. Z czasem materiał, z jakiego została wykonana instalacja, będzie się także starzał, co zwiększy jego podatność na niewidoczne gołym okiem uszkodzenia.

Skutki powstania nieszczelności w układzie

Nawet niewielkie mikropęknięcia będą stanowić poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Najmniejszy upływ glikolu w długim czasie spowoduje jego poważny deficyt. Podstawowym efektem takiego stanu rzeczy jest naturalnie spadek wydajności urządzenia. Jednak niższe ciśnienie cieczy może prowadzić do uszkadzania się poszczególnych urządzeń w instalacji. Dostające się do środka powietrze, również jest niebezpieczne, ponieważ wzmaga proces korodowania metali oraz zaburza pracę instalacji.

Największym skutkiem wycieku płynu z instalacji chłodniczej jest jej awaria i zatrzymanie pracy. Jest to najbardziej niepożądana sytuacja, ponieważ doprowadza do wymiernych strat. Przestoje produkcyjne lub zniszczona żywność, spowodowana brakiem chłodu w magazynie, to największa cena jaką możesz ponieść.

Ogromne zagrożenie stanowić, może coraz częściej stosowany, ze względu na niską cenę wyciekający, toksyczny płyn na bazie glikolu monoetylenowego w instalacji np. solarnej. Trujący płyn może przedostać się do zbiornika z wodą użytkową. W najgorszym przypadku taka woda może zostać spożyta przez człowieka. Zatem niewykryta przez długi czas awaria stanowi realne zagrożenie zdrowia i życia domowników.

Więcej o tym zagadnieniu opowiemy w naszym nadchodzącym materiale video, dlatego zachęcamy do śledzenia nas na Facebook’uYoutube’ie oraz Linkedin’ie dzięki czemu będziecie na bieżąco.

Wykrywanie nieszczelności w układach glikolowych

W instalacjach chłodniczych bardzo łatwo pomylić wyciekający glikol ze skroplinami, dlatego wyzwaniem jest diagnoza małego rozszczelnienia, które może urosnąć do rangi problemu. W tym przypadku wybrane glikole marki Procold, zaprojektowane są tak, aby maksymalnie ułatwić diagnozę nieszczelności. Dzięki zastosowanym detektorom nieszczelności, można w łatwy i szybki sposób zdiagnozować wycieki, tym samym ustrzec się większego rozszczelnienia i przestoju instalacji. W tym konkretnym temacie można powiedzieć, że glikole Procold oszczędzają czas i pieniądze.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie warto narażać się na koszty napraw nieszczelnej instalacji chłodniczej. Łatwiej i taniej będzie zadbać o instalację, aby pracowała prawidłowo przez długi czas. Co w takim razie robić, aby uniknąć powstania mikropęknięć lub uszkodzeń instalacji?

 

Używać odpowiednich płynów niezamarzających. Dobór czynnika powinien zależeć od specyfikacji danej instalacji. Wykorzystanie nieodpowiedniego płynu prowadzi między innymi do zmniejszenia wydajności systemu, co może prowadzić do nieprawidłowości w działaniu instalacji. Więcej o tym jak dobrać odpowiedni płyn do instalacji opowiedzieliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Zadbaj o instalację chłodniczą w swoim zakładzie

Aby uniknąć powstawania nieszczelności, należy stosować się do podanych powyżej zaleceń.

Dobór odpowiedniego płynu oraz użytkowanie zgodnie z zaleceniami producenta zapewni Ci długi czas bezawaryjnej pracy Twojej instalacji. Jednak trzeba pamiętać, że każde urządzenie jest podatne na uszkodzenia, dlatego też zalecamy przeprowadzanie przeglądów przynajmniej raz w roku. Tylko w ten sposób zyskasz pewność co do bezpieczeństwa użytkowania danej instalacji chłodniczej.

wróć 2022-08-09