Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Płyny regenerowane w instalacjach: Czy warto ryzykować?

W dzisiejszych czasach dbałość o środowisko jest jednym z najważniejszych wyzwań dla wielu przedsiębiorstw. Zwracamy uwagę na recykling, oszczędzanie zasobów i odpowiedzialne zarządzanie odpadami i… KOSZTY. Tyczy się to również tematyki płynów niezamarzających. Niestety, ale chęć bycia eko i oszczędzania jest często wykorzystywana przez niektórych producentów glikoli. W jaki sposób? Otóż, w tej chwili na rynku obok wysokiej jakości glikoli dostępne są również płyny regenerowane, potocznie nazywane regeneratami. Są to płyny, które zostały odzyskane i oczyszczone po wcześniejszym użyciu, a następnie przywrócone do obiegu jako alternatywa dla nowych produktów (często nieuczciwy sprzedawca nie informuje o pochodzeniu takiego produktu swojego klienta). Choć na pierwszy rzut oka regeneraty wydają się dobrym, tańszym, ekologicznym rozwiązaniem, warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Co to są regeneraty? 

Regeneraty są płynami, które po pewnym czasie pracy w instalacji zostały odzyskane, poddane procesom oczyszczania i przygotowane do ponownego użycia. Odpowiedni proces regeneracji teoretycznie może przywrócić płyn do stanu zbliżonego do oryginału, ale nigdy nie dorówna on jakością i parametrami wysokiej jakości nowego płynu niezamarzającego na bazie glikolu, czy jakiegokolwiek innego surowca. 

Dlaczego regeneraty budzą kontrowersje?

Nieczystości

Proces regeneracji, choć zaawansowany, nie zawsze jest w stanie całkowicie oczyszczać płyny z wszelkich nieczystości. Resztki starych płynów, zanieczyszczenia oraz inne substancje mogą pozostać w regeneracie, wpływając na jego właściwości oraz wydajność.

Niekonsekwencja

Jakość regeneratów może być nierówna. Oznacza to, że dwie partie tego samego regeneratu mogą różnić się od siebie właściwościami, co w praktyce może prowadzić do problemów z ich stosowaniem w jednym systemie. Oznacza to, że ewentualna dolewka płynu do instalacji będzie stanowiła kolejne zagrożenie. 

Bezpieczeństwo

Ryzyko kontaminacji

Zregenerowane glikole narażone na kontaminację bakteryjną lub chemiczną, jeśli proces regeneracji nie został przeprowadzony prawidłowo. 

Oddziaływanie z materiałami

Regeneraty mogą reagować z niektórymi materiałami, z których wykonane są instalacje, prowadząc do ich uszkodzeń lub nieszczelności.

Działanie na gumowe uszczelki

Regenerowane płyny niezamarzające mogą wpływać na elastyczność i trwałość gumowych uszczelek w systemie, co z czasem może prowadzić do nieszczelności. 

Długość życia

Skrócony cykl życia

Oczyszczone glikole dużo szybciej tracą swoje właściwości, co oznacza konieczność częstszej ich wymiany. W dłuższej perspektywie generuje to wyższe koszty eksploatacji instalacji. 

Degradacja

Płyny regenerowane bardziej podatne na procesy degradacji pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, czy kontakt z powietrzem.

Dodatki w płynach niezamarzających

Zróżnicowany skład

Regenerowane płyny niezamarzające na bazie glikolu nie zawsze mają stały skład chemiczny, co może wpływać na ich właściwości oraz działanie w systemie. 

Zmniejszona skuteczność

W regeneratach składniki aktywne, takie jak inhibitory korozji, mogą być obecne w mniejszej ilości lub nawet całkowicie ich brakować. Oznacza to, że płyny te mogą nie zapewniać pełnej ochrony systemu. 

Dlaczego warto wybierać nowe płyny?

Firma Procold oferuje płyny na bazie glikolu propylenowego, etylenowego, propanotriolu jak również mrówczanie potasu, które są dokładnie dostosowane do specyfikacji danej instalacji. Dzięki temu możemy zagwarantować ich długą żywotność, wydajność i bezpieczeństwo. W naszej gamie produktowej posiadamy płyny niezamarzające wyłącznie wysokiej jakości. Dodatkowo w naszej ofercie znajdują się inhibitory korozji, wody obiegowe oraz płukanki, które zapewniają pełną ochronę systemu. Zapoznaj się z naszymi produktami lub skontaktuj się poniżej z naszym działem handlowym. 

Podsumowując,

choć regeneraty z pozoru wydają się atrakcyjną alternatywą z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia, trzeba rozważyć potencjalne ryzyko związane z ich użyciem. Wybierając produkty sprawdzonej jakości, dbasz nie tylko o swoją instalację, ale także o spokój. 

wróć 2023-09-29