Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Dlaczego warto stosować inhibitory korozji?

Elementy instalacji grzewczej są narażone na naturalne procesy niszczące. Najbardziej niebezpieczne jest rdzewienie metalowych elementów. Z czasem rdza prowadzi do uszkodzenia materiału i potrzeby naprawy urządzenia lub instalacji. Aby temu zapobiec, warto stosować inhibitory korozji. Sprawdź, co to jest i jak działa, a następnie zabezpiecz swoją instalację przed niszczeniem.

Czym jest korozja?

Najłatwiej określić korozję jako proces utleniania. Dotyczy on większości materiałów metalowych, jednak może prowadzić do różnych efektów. W przypadku aluminium warstwa tlenku aluminium (skorodowanego materiału) pozostaje na powierzchni i tworzy ochronną warstwę, która zapobiega dalszej korozji.

Najbardziej niebezpieczny proces korozji występuje w przypadku żelaza i stali. Utleniający się metal tworzy rdzę o rudym zabarwieniu. Nie jest ona mocno związana z żelazem i może zostać wypłukana lub po prostu odpaść. Utlenianie przebiega cały czas i w niedługim czasie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia materiału.

Do przebiegu korozji potrzebny jest tlen. Jednak znajduje się on między innymi w powietrzu i w wodzie. Zatem praktycznie wszystkie metalowe instalacje są cały czas zagrożone utlenianiem. Aby ograniczyć ten proces, a nawet mu zapobiegać, stosuje się inhibitory korozji.

Czym jest inhibitor korozji?

Inhibitorami korozji jest szeroka grupa środków, która zapobiega lub spowalnia proces utleniania. Z powodu różnorodności procesów prowadzących do powstania rdzy, istnieje kilka inhibitorów działających na innych zasadach.

Najczęściej problemem jest korozja elektrochemiczna występująca w wodnych instalacjach. Na skutek występującej różnicy potencjału metal zachowuje się jak anoda. Powoduje to zwiększone utlenianie. Cząstki żelaza o dodatnim ładunku przechodzą bowiem do wody, gdzie łączą się z tlenem. Jakie rodzaje inhibitorów są najczęściej stosowane?

Kupując inhibitor korozji, warto kierować się dopasowaniem jego rodzaju do posiadanej instalacji. Obok uniwersalnych rozwiązań są również inhibitory sprawdzające się w ściśle określonych warunkach. Dlatego w sklepie warto sprecyzować, czy kupowany środek będzie przeznaczony do instalacji grzewczych, czy chłodniczych. Poza tym znaczenie ma także twardość wody (określa ona ilość nierozpuszczonych osadów). Inną grupę stanowią też instalacje parowe, w których występują znacznie wyższe temperatury.

  • Inhibitory korozji anodowe oddziałują na stal, na której tworzą niewielką warstwę tlenków. Zapobiegają one migracji dodatnich cząstek.

 

  • Stosuje się również katodowe inhibitory korozji, które wytrącają z osadów w wodzie wodorotlenki oraz węglany. W ten sposób roztwór staje się obojętny i procesy elektrochemiczne są powstrzymywane.

 

  •  Adsorpcyjne inhibitory korozji wiążą cząsteczki oraz jony na powierzchni metalu. Prowadzi to do powstania separacyjnej warstwy na wewnętrznej części rurek. Stosuje się w tym celu między innymi aminy oraz krzemiany.

Chroń swoją instalację i zwiększ jej żywotność

Ochrona instalacji ogrzewania przed korozją jest bardzo istotna. Efektem utleniania są bowiem często duże uszkodzenia rur oraz urządzeń. Aby uniknąć awarii, warto stosować inhibitory korozji. Najczęściej wybierane są środki uniwersalne, które z powodzeniem można stosować zarówno w ciepłych, jak i zimnych obiegach. W przypadku pomp ciepła najlepsze będą inhibitory do instalacji grzewczych. Jeśli nie jesteś pewien, który środek będzie najlepszy w Twoim przypadku, zadzwoń do nas. Doradzimy Ci, jaki inhibitor najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

wróć 2022-05-10