Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Jakie problemy najczęściej występują w instalacji pompy ciepła?

Pompy ciepła traktuje się jako urządzenia bezobsługowe. Jednak nie oznacza to, że nie mogą one ulec awarii. Dlatego też należy od czasu kontrolować pracę urządzenia, a w przypadku wystąpienia problemów, od razu reagować. Przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania pompy ciepła może być jakaś wada fabryczna lub awaria podzespołu, jednak zdarza się również, że odpowiedzialny za błędy jest monter, który nie wykonał swojej usługi zgodnie z zasadami.

Najczęściej popełniane błędy przez instalatorów

Przy instalacji pompy ciepła można popełnić wiele błędów. Choć profesjonalna firma posiada najczęściej odpowiednie narzędzia oraz procedury, które minimalizują takie ryzyko, wielu tańszych fachowców nie posiada właściwego zaplecza. Jakie pomyłki popełniają najczęściej?

Nie wyczyszczenie układu przed zalaniem

Zanim układ zostanie zalany płynem niezamarzającym, należy zadbać o jego właściwe wyczyszczenie. W czasie montażu przewodów zdarza się bowiem, że we wnętrzu rurek pojawią się niewielkie opiłki i inne zanieczyszczenia. Stanowią one duże niebezpieczeństwo dla pompy, a jednocześnie będą zakłócać prawidłowy przepływ cieczy.

Dokładne wypłukanie układu jest obowiązkowym etapem instalacji pompy ciepła, jednak niektórzy fachowcy pomijają ten krok, aby szybciej zakończyć pracę. Takie zachowanie jest naganne i świadczy o niskiej jakości świadczonej usługi.

Kruche luty bezołowiowe

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania usterek są tak zwane kruche luty bezołowiowe. Aktualnie stosowane luty charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia, co może wpływać na nieprawidłowe działanie systemu pompy ciepła. W układzie pojawią się nieszczelności, a kawałki materiału mogą przedostać się do płynu i uszkodzić urządzenie. Aby uniknąć tego typu problemów, warto poszukać doświadczonej ekipy montażowej, posiadającej odpowiednie referencje.

Odpowietrzanie układu

Napełnianie instalacji cieczą roboczą też nie zawsze wykonane jest prawidłowo. Zdarza się, że instalator wleje zbyt mało cieczy roboczej, co przekłada się na zmniejszenie wydajności instalacji, a nawet może powodować powiadomienia o awarii. Innym problemem może być pozostawienie w układzie powietrza. Niewłaściwe odpowietrzenie także negatywnie wpłynie na ilość pozyskiwanego przez pompę ciepła.

Właściwe użytkowanie

Także użytkownik instalacji z pompą ciepła powinien zadbać o prawidłowe działanie urządzenia. W szczególności dotyczy to błędów i awarii pompy. Jeśli urządzenie po krótkiej chwili ruszy z powrotem, nie oznacza to, że wszystko jest już ok. Tym bardziej niedopuszczalne jest resetowanie sterownika przez odłączenie zasilania na kilkanaście sekund. Niektóre modele nie posiadają podtrzymywanej pamięci i w ten sposób można utracić bardzo istotne informacje o przyczynie problemów. W takich sytuacjach zawsze lepiej wezwać serwisanta, aby uniknąć większej awarii.

Pełna kontrola

W Polsce nie jest to wciąż popularne rozwiązanie, jednak na zachodzie często w układzie z pompą ciepła umieszcza się czujniki i urządzenia pomiarowe, które ułatwiają pełną kontrolę właściwego działania instalacji. Wśród montowanych czujników spotyka się:

  • Czujnik temperatury wody wracającej w układzie C.O. oraz czynników roboczych w układach pompy.
  • Czujnik ciśnienia cieczy roboczych.
  • Watomierze przy pompach obiegowych oraz do samej pompy ciepła.

Czujniki najczęściej są zamontowane w samej pompie, ale użytkownik nie zawsze ma dostęp do ich dokładnych odczytów. Dość łatwo także zamontować watomierze przy pompach obiegowych – wystarczą mobilne modele wkładane do gniazda, które nie wymagają żadnych ingerencji w instalację elektryczną. Natomiast w przypadku samej pompy ciepła, najczęściej stosuje się podlicznik.

Posiadanie wglądu do wszystkich istotnych parametrów pozwala kontrolować pracę układu i wyliczać, ile prądu zużywają poszczególne elementy układu. W ten sposób można bardzo wcześnie zauważyć nadchodzące problemy, co znacząco zmniejsza koszty napraw. Jednocześnie też ułatwia utrzymywanie instalacji na wysokim poziomie wydajności.

Bezobsługowe pompy ciepła, a ich kontrola

Pompy ciepła są bezawaryjne, ponieważ nie wymagają prac eksploatacyjnych w czasie pracy. Jednak nie zwalnia to użytkownika z obowiązku kontroli prawidłowego działania instalacji. Nie wolno ignorować żadnych błędów ani awarii, jakie wykazuje pompa ciepła. Część z nich może oznaczać potrzebę naprawy urządzenia, inne natomiast mogą być związane z popełnieniem jakiegoś błędu przez instalatora. W każdym przypadku należy wezwać serwisanta, aby usunął usterkę.

wróć 2022-07-07