Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Dodatki w płynach niezamarzających – z czego składają się nasze płyny?

W tym tekście nasz zespół ekspertów odkrywa wszystkie swoje karty! Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, co jest głównym składnikiem naszych niezawodnych płynów niezamarzających lub pragnęliście się dowiedzieć więcej na temat dodatków do naszych płynów niezamarzających, to dziś macie do tego doskonałą okazję! Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, w którym zawarliśmy potężną dawkę wiedzy w przystępnej formie. Miłej lektury!

Co jest głównym składnikiem naszych płynów niezamarzających?

Klucz do długotrwałej i bezpiecznej eksploatacji tkwi w dodatkach

Gdy posiadamy już bazę płynu w postaci samego surowca, przychodzi czas na dodatki:

  • Wodę demineralizowaną, niezbędna do przygotowania gotowego płynu oraz rozcieńczenia koncentratu. Bardzo ważne, aby była to woda wysokiej czystości zabezpieczająca przed wytrącaniem się osadów.
  • Inhibitory korozji, które chronią instalacje przed szkodliwym działaniem korozji, czy wytrącaniem osadów, co zabezpiecza instalację przed niszczeniem.
  • Środki antypienne – których funkcją jest przeciwdziałanie powstawaniu piany i skuteczna jej redukcja, co umożliwia poprawne odpowietrzenie instalacji.
  • Stabilizatory, odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego odczynu pH oraz rezerwy alkalicznej odpowiedzialnej za ochronę przed zakwaszaniem się płynu i tym samym zabezpieczeniem instalacji przed korozją..
  • Pigmenty, odpowiedzialne są za identyfikację produktu i mają na celu uchronić przed przypadkowym spożyciem.
  • Środki biobójcze, specjalne dodatki, które mają na celu zabezpieczyć instalację przed rozwojem grzybów, pleśni oraz mikroorganizmów, które zaburzają pracę instalacji.

Woda demineralizowana

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwszym z dodatków do surowca płynu niezamarzającego jest woda demineralizowana. Dlaczego nie rekomendujemy mieszania ze zwykłą wodą sieciową?

W skład wody wodociągowej wchodzą minerały takie jak żelazo, magnez czy wapń, które finalnie odkładają się w instalacji w postaci osadów. Te z kolei przyczyniają się do spadku wydajności instalacji i podnoszą koszty jej eksploatacji.

To samo tyczy się sytuacji rozcieńczania koncentratu. Ponadto, koncentrat jest często mieszany w niewłaściwych proporcjach, co w konsekwencji prowadzi do utraty ochronnych właściwości dodatków, które stanowią jego istotny element składowy. A gdy jesteśmy już przy dodatkach…

Dodatki w płynach niezamarzających – Inhibitory korozji

W swojej ofercie posiadamy dwa nowoczesne inhibitor korozji: AQUACORR SI oraz AQUACORR OAT, które zapewniają ochronę antykorozyjną metali m.in: aluminium, miedzi, stali, mosiądzu, żeliwa oraz innych materiałów sztucznych występujących w instalacjach. Przedłużą one żywotność systemu, zapobiegają korozji, spowodują zmniejszenie zużycia energii, zniwelują hałas w rurociągach, poprawią przewodność cieplną, rozproszą osady, zapobiegną powstawaniu życia mikrobiologicznego i utrzymają układ w czystości.

Te dwa konkretne inhibitory stosuje się tylko i wyłącznie w układach wodnych. Nie stosuje się ich w przypadku płynów niezamarzających.

Stabilizatory

Wszystkie płyny niezamarzające muszą posiadać odczyn zasadowy (pH od 7,5 do 9) ponieważ w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia elementów instalacji. Z tego powodu każdy płyn niezamarzający zawiera dodatki wiążące kwasy i utrzymujące zasadowość płynu chłodzącego.

Pigmenty

Pigmenty w płynie niezamarzającym nadają i odpowiednią barwę np. glikol monopropylenowy jest barwiony na kolor zielony, a monoetylenowy na kolor niebieski. Ponadto, nasze płyny niezamarzające mogą zostać wyposażone w specjalny detektor wycieku, który pozwoli na szybkie i łatwe sprawdzenie szczelności instalacji.

Środki biobójcze

Służące do ograniczania do minimum rozwoju bakterii oraz grzybów w instalacjach takich jak klimatyzacje, pompy ciepła, kolektory słoneczne

Dodatki w płynach niezamarzających – klucz do skuteczności i efektywności działania płynu niezamarzającego

Widzimy więc, że do poprawnego, długotrwałego i bezpiecznego funkcjonowania płynów niezamarzających w instalacji chłodniczej nie wystarczy jedynie fundament w postaci wysokiej jakości surowca, potrzebne są również wysokiej jakości dodatki, które uchronią instalację przed przed spadkiem wydajności, korozją oraz powstawaniem osadów.

Pamiętajcie, że wszystkie niezbędne składniki do stworzenia skutecznego płynu niezamarzającego są już zawarte w naszych płynach. Nie występuje konieczność samodzielnego mieszania ich z surowcem. Nasz wykwalifikowanych zespół służy radą w kwestii dobrania indywidualnych rozwiązań, które najlepiej sprawdzą się w przypadku Waszych instalacji.

wróć 2022-09-20