Z czego powstają nasze płyny niezamarzające?
W firmie Procold dbamy o jakość produktów. Nasze płyny produkujemy z wysokiej jakości surowców, które przy właściwym użytkowaniu mogą krążyć latami w Twojej instalacji. W tym artykule przedstawimy bliżej substancje, z których powstają nasze płyny niezamarzające.
Glikol Monopropylenowy
Jedną z podstawowych substancji z jakich powstają nasze produkty jest glikol monopropylenowy. To organiczny związek chemiczny należący do grupy doili czyli alkoholi dwuhydroksylowych. Jest bezbarwną, oleistą cieczą, która rozpuszcza się w wodzie, chloroformie i acetonie. Glikol propylenowy ze względu na swoje higroskopijne właściwości znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu np. farmaceutycznym czy spożywczym w postaci konserwantu. W branży chłodniczej propylen stanowi bazę dla najbardziej uniwersalnych płynów do transferu ciepła.
Glikol monpropylenowy jest ekologiczny i nie stanowi zagrożenia dla życia i środowiska. Z powodzeniem może być stosowany w instalacjach chłodzących artykuły spożywcze, w instalacjach tryskaczowych oraz w dolnych źródłach pomp ciepła, gdzie istnieje ryzyko przedostania się cieczy do gleby. Stanowi idealne rozwiązanie dla urządzeń i instalacji, w których za priorytet stawia się bezpieczeństwo.
Glikol Monoetylenowy
Glikol Monoetylenowy podobnie jak glikol propylenowy jest organicznym związkiem chemicznym oraz najprostszym alkoholem polihydroksylowym. Jego podstawowymi cechami są bezbarwność, bezwonność i toksyczność. Z powodu swojej toksyczności swoje główne zastosowanie znajduje w przemyśle chłodniczym jako baza dla płynów termalnych w instalacjach przemysłowych oraz chłodnic samochodowych. Po glikolu Propylenowym stanowi drugi najpopularniejszy surowiec bazowy płynów niskokrzepnących.
Największymi zaletami produktów na bazie etylenu jest ich wydajność i ekonomiczność. Produkty na bazie glikolu monoetylenowego są chętnie wybierane przez instalatorów. Posiadają bowiem podobne zastosowanie co płyny produkowane z glikolu propylenowego, jednak są od niego tańsze.
Glicerol
Kolejnym surowcem z jakiego tworzymy nasze płyny jest glicerol. Swoją konsystencją glicerol przypomina tłusty syrop. Jest bezwonny, bezbarwny, higroskopijny oraz silnie hydrofilowy – cząsteczki chemiczne glicerolu łączą się wodą. Zalicza się do grupy alkoholi trójwodorotlenowych. Produkty na bazie glicerolu świetnie sprawdzają się przy pracy w wyższych temperaturach. Glicerol podobnie jak glikol monopropylenowy jest rozwiązaniem ekologicznym. Płyny zawierające w składzie glicerol mogą być stosowane w instalacjach bez obaw o szkodę dla środowisko i zdrowia ludzi. Glicerol może być również bezpiecznie mieszany z glikolem propylenowym.
Mrówczan Potasu
Mrówczan potasu jest solą kwasu mrówkowego i potasu. Ten organiczny związek chemiczny można uzyskać poprzez rozpuszczenie węglanu potasu w stężeniu 90% kwasu mrówkowego i krystalizację po uprzednim oddzieleniu dwutlenku węgla przez ogrzanie. Mrówczan potasu jest bezbarwnym ciałem stałym(ma postać białych kryształów), silnie higroskopijnym. Stosowany jest głownie w sektorze przemysłu chemicznego jako płyn wiertniczy przy wydobyciu ropy naftowej oraz w chłodnictwie jako medium do transferu ciepła. W instalacjach chłodniczych sprawdza się bardzo dobrze jako przewodnik cieplny w wyższych i niskich temperaturach.
W instalacjach chłodniczych sprawdza się bardzo dobrze jako przewodnik cieplny w wyższych i niskich temperaturach. Jest ekologiczny, więc nadaje się również do instalacji i urządzeń, w których istnieje ryzyko kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Produkty na bazie mrówczanu potasu obniżają koszty eksploatacyjne instalacji, w których krążą.
Jest ekologiczny, więc nadaje się również do instalacji i urządzeń, w których istnieje ryzyko kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Produkty na bazie mrówczanu potasu obniżają koszty eksploatacyjne instalacji, w których krążą.
Wszystkie płyny jakie powstają w naszej firmie są mieszaninami glikoli, glicerolu i mrówczanu potasu oraz dodatków takich jak: odpieniacze, stabilizatory oraz inhibitory. Nasze produkty przygotowujemy w kilku standardowych wariantach temperaturowych, jednak na specjalne zamówienie klienta możemy wyprodukować płyn z optymalnym dla jego potrzeb stężeniem.
Artykuły
Jakie są perspektywy rozwoju płynów niezamarzających w kontekście rosnących wymagań energetycznych?
W obliczu globalnych zmian i rosnących wymagań energetycznych, przemysł chłodniczy i grzewczy staje przed nowymi wyzwaniami. Kluczową rolę […]
23/08/2024Dlaczego nie można dodawać inhibitorów korozji do zanieczyszczonych instalacji HVAC?
Często spotykamy się z pytaniami klientów, którzy zastanawiają się, czy można dodać inhibitory korozji do systemów HVAC, które […]
01/08/2024Zastosowanie płynów niezamarzających na bazie glikolu w chłodzeniu serwerowni
Chłodzenie serwerowni jest kluczowym elementem zarządzania infrastrukturą IT, zapewniającym niezawodne działanie serwerów oraz innych urządzeń elektronicznych. Wraz z […]
12/07/2024Zastosowanie płynów niezamarzających w instalacjach geotermalnych
Instalacje geotermalne stanowią zaawansowaną technologię, która wykorzystuje naturalne ciepło ziemi do ogrzewania i chłodzenia budynków. Kluczowym elementem tych […]
06/06/2024Na co uważać przy zakupie płynów niezamarzających na bazie glikolu do instalacji grzewczych, sanitarnych i chłodniczych?
Płyny niezamarzające na bazie glikolu są kluczowym elementem efektywnego działania systemów grzewczych, sanitarnych i chłodniczych, szczególnie w warunkach, […]
09/05/2024Zalety i zastosowania płynów niezamarzających w systemach chłodzenia: Klucz do efektywności i niezawodności
18/04/2024
Dlaczego płukanie instalacji przed zalaniem jej płynem niezamarzającym jest TAK ważne?
W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie technologii chłodniczych i grzewczych, płyny niezamarzające odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu efektywności […]
04/04/2024Powiedz STOP korozji w Twojej instalacji!
Inhibitory korozji i jakość wody obiegowej w instalacjach centralnego ogrzewania pełnią kluczową rolę w zapewnieniu długotrwałej, efektywnej oraz […]
20/03/2024