Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Jaka jest żywotność płynów niezamarzających w Twojej instalacji?

Czy dokonując zakupu glikolu do instalacji zastanawiasz się ile czasu substancja będzie mogła w niej pracować? A może masz już instalacje, w której krąży płyn niezamarzający i chcesz wiedzieć kiedy należy go wymienić? Jeśli masz wątpliwości jak wydajnie użytkować glikol zapoznaj się z naszym artykułem.

Co wpływa na długość pracy płynów niezamarzających?

Na żywotność glikolu w instalacji ma wpływ bardzo dużo czynników. Przede wszystkim instalacja, która ma być zalana glikolem musi być czysta. Napełnianie płynem niezamarzającym nieprzygotowanej instalacji mija się z celem. Bardzo szybko osady znajdujące się w instalacji zapchają filtry i obniżą jakość przewodzenia ciepła. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na czas pracy płynu jest odpowiednie dobranie medium do danego typu instalacji oraz właściwej temperatury. Przykładowo: jeśli zalejemy solary, których temperatura pracy często przekracza temperatury +100⁰C mrówczanem potasu, substancja rozpadnie się i wytrąci się sól. Często powtarzanym błędem jest również dokonywanie próby ciśnienia poprzez napełnienie instalacji wodą sieciową. W niedokładnie osuszonej instalacji zostaje woda, która prowadzi do powstania korozji. Inną złą praktyką jest mieszanie ze sobą glikoli różnych producentów. Substancje mogą wchodzić ze sobą w reakcje, które mają niekorzystny wpływ na jakość medium krążącego w rurach. Niezmiernie ważnym elementem jest czyszczenie instalacji przy wymianie płynu niezamarzającego. Po spuszczeniu zużytego płynu instalacyjnego, należy przepłukać instalacje specjalną płukanką i następnie zalać ją nowym produktem. Niedopuszczalnym błędem jest rozcieńczanie gotowego produktu. Rozcieńczanie gotowych do użycia płynów niezamarzających, doprowadza do zubożenia dodatków zabezpieczających przed korozją i powstawaniem osadów, co skutkuje przyspieszoną degradacją cieczy oraz systemu hydraulicznego.

Jak przedłużyć żywotność płynów niezamarzających?

Odpowiednio dobrany do rodzaju instalacji i temperatury pracy płyn, może bezawaryjnie pracować w instalacji przez wiele lat. Jeśli przed zalaniem płynem niezamarzającym zadbasz o instalacje i raz do roku sprawdzisz jego stan w laboratorium, Twoja instalacja może pracować na jednym zalaniu nawet do 10 lat. Wprowadzenie dobrych nawyków do pracy, pomoże Ci finalnie obniżyć koszt serwisowania i eksploatacji systemu hydraulicznego.

 

wróć 2021-11-02