Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Jak zalać pompę ciepła?

Łączenie zewnętrznej i wewnętrznej jednostki pomp ciepła wykonuje się na tam, gdzie docelowo instalacja ma pracować np. w Twoim domu lub firmie. Z tego powodu wypełnienie takiej instalacji fabrycznie nie jest możliwe. Aby instalacja działała prawidłowo, po zalutowaniu przewodów należy je odpowiednio przygotować i oczyścić tak, żeby zanieczyszczenia nie dostały się do środka wraz z cieczą. Jakie czynności powinno się wykonać przed wlaniem do instalacji płynu niezamarzającego? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Oczyszczanie

Instalację łączącą zewnętrzną oraz wewnętrzną jednostkę tworzą miedziane rurki, a ich łączenia wykonywane są metodą lutowania twardego. Na tym etapie prac do wewnątrz instalacji może przedostać się duża ilość zanieczyszczeń takich jak: opiłki metali, resztki pakuł czy drobiny piasku. Gdy dostaną się one wraz z cieczą do środka instalacji zaburzą przepływ cieczy roboczej co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia wydajności pompy i zwiększenia kosztów eksploatacji.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że powyżej opisany scenariusz dotyczy zalewania nowej instalacji. Co w takim razie w przypadku uzupełniania instalacji, która już pracuje, a podjęto decyzję o wymianie płynu? Otóż w takim przypadku sposób działania nie ulega zmianie. Po zlaniu z instalacji starego płynu należy za pomocą płukanki FLUSH doprowadzić instalację do czystości i dopiero wtedy wlać nowy płyn.

Dlatego zawsze, przed zalaniem warto przepłukać instalację płukanką FLUSH , która nie tylko oczyści rurki z zanieczyszczeń powstałych na skutek montażu, ale również zabezpieczy je przed korozją.

Napełnianie instalacji

Po dokładnym oczyszczeniu i upewnieniu się, że instalacja jest szczelna nadszedł moment wlania płynu do środka. W artykule pod tytułem „Czym zalać pompę ciepła” omówiliśmy jaki czynnik sprawdzi się najlepiej w tego typu instalacji. Jeśli jednak nie masz czasu na przeczytanie dwóch artykułów to poniżej przedstawiamy opcje między, którymi możesz wybierać podczas wyboru płynu niezamarzającego.

  • Glikol propylenowy – Zdecydowanie najlepsza opcja jeśli chodzi o czynniki, którymi możesz zalać swoją instalację. Jest ekologiczny przez co bezpieczny dla człowieka i zwierząt nawet w przypadku wycieku. Posiada bardzo dobre właściwości fizykochemiczne, które pozwalają wydajnie pracować instalacji. Do zastosowania wszędzie tam, gdzie może wystąpić kontakt płynu z żywnością, człowiekiem lub zwierzętami.

 

  • Glikol etylenowy – Posiada podobne właściwości co glikol propylenowy, ale ma mniejsza lepkość dzięki czemu instalacje mogą pracować jeszcze wydajniej i oszczędniej. Niestety jest toksyczny przez co nie powinno się go stosować w instalacjach domowych lub jakichkolwiek innych, gdzie może wystąpić skażenie.
  • Woda – Zalewanie instalacji wodą w europejskich warunkach pogodowych nie jest zalecane. Nawet przy najmniejszych przymrozkach i krótkiej awarii zasilania narażamy się na zamarznięcie wody rurach i rozsadzenie instalacji co w konsekwencji prowadzi do bardzo dużych kosztów związanych z naprawą.

Zadanie dla fachowca

Uzupełnianiem cieczy roboczej w instalacji pompy ciepła powinien zająć się doświadczony monter. Posiada on narzędzia, wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu wykonać tę pracę prawidłowo. Dzięki temu pompa ciepła będzie nam służyć dłużej. Wypełnianie instalacji samemu wiąże się z ryzykiem np. Utraty gwarancji w przypadku zastosowania płynu niespełniającego wymagań producenta instalacji!

wróć 2022-08-30