Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Jak prawidłowo obchodzić się z płynami niezamarzającymi?

Odpowiedni dobór oraz jakość płynu niezamarzającego ma bezpośredni wpływ na wydajność instalacji, zużycie energii i ewentualne przestoje w produkcji. Wybór odpowiedniego rodzaju płynu niezamarzającego, zachowanie proporcji mieszania (w przypadku koncentratu) oraz odpowiedni poziom płynu ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego działania systemów chłodniczych.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle są płyny niezamarzające?

Większość takich preparatów to mieszanka wody o wysokiej czystości (np. woda demineralizowana) oraz glikolu (glikol monopropylenowy lub glikol monoetylenowy). Do mieszaniny dodawane są jeszcze dodatki takie jak inhibitory korozji mające na celu zabezpieczyć instalację przed powstawaniem korozji.

Nie rób tego jeśli chcesz spać spokojnie!

1. Nie zalewaj instalacji płynem do chłodnic samochodowych

Płyny do chłodnic samochodowych nie są przeznaczone do wykorzystywania przy skomplikowanych instalacjach chłodniczych, a tym bardziej nie są przystosowane do pracy w niskotemperaturowych układach. Ponadto, większość płynów do chłodnic samochodowych nie jest produkowana na bazie glikolu. Trzeba również pamiętać o tym, że takie produkty zawierają krzemianowe inhibitory korozji, które mogą powodować poważne problemy z układami agregatów chłodniczych, w tym:

Zmniejszenie wydajności pracy instalacji
Krzemiany pokrywają wszystkie powierzchnie metalowe w układzie chłodzenia, wliczając w to powierzchnie samego wymiennika ciepła. Osadzanie się takiej powłoki może zmniejszyć wydajność pracy instalacji nawet o 10%! Co ciekawe, grubość takiego osadu może się zwiększać za każdym razem, gdy system jest opróżniany i ponownie napełniany.

Żelowa konsystencja
W pewnych stężeniach i temperaturach krzemiany mogą tworzyć polimery, które powodują przekształcanie się płynu w gęstą substancje przypominającą żel. Substancja o takiej gęstości najpewniej spowoduje, że dalsze pompowanie płynu w instalacji okaże się niemożliwe.

Nieszczelność instalacji

Ścierny charakter krzemianów może zaatakować uszczelnienia pompy i doprowadzić do jej nieszczelności. O tym, do czego może doprowadzić nieszczelność instalacji pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Konieczność częstej wymiany płynu

Płyny do chłodnic samochodowych mają krótszą żywotność, aniżeli płyny przystosowane do instalacji chłodniczych. Z tego powodu wymagają one częstszej wymiany/dolewania niż płyny niezamarzające do instalacji. Pomijając już wszystkie poprzednie argumenty dlaczego nie można stosować tego typu płynów do instalacji pompy ciepła, centralnego ogrzewania, kolektorów słonecznych i innych, w dłuższej perspektywie koszt regularnego opróżniania i uzupełniania układu takim płynem będzie znacznie większy.

2. Nie zalewaj instalacji surowym glikolem

Surowy glikol może być jeszcze bardziej korozyjny i potencjalnie bardziej szkodliwy dla instalacji niż zwykła woda wodociągowa. Dopiero po dodaniu do surowca dodatków i odpowiedniemu rozcieńczeniu płyn będzie w pełni funkcjonalny. Dodatki neutralizują naturalną skłonność do korozji, osadzania się kamienia oraz zanieczyszczania instalacji rurowych i związanych z nimi elementów. Warto o tym pamiętać ponieważ byliśmy już świadkami sytuacji gdzie wykorzystanie surowca kompletnie zniszczyło instalacje. WIĘCEJ NA TEN TEMAT DOWIESZ SIĘ TUTAJ.

Aby zapobiec korozji w instalacji, osadzaniu się kamienia oraz osadów biologicznych, wszystkie płyny do transferu ciepła marki Procold zawierają inhibitory korozji i dodatki najwyższej jakości.

Co robić, żeby spać spokojnie?

1. Rozważ jaki typ płynu będzie dla Ciebie odpowiedni

 

 

Płyny na bazie glikolu etylenowego powinno się stosować w instalacjach przemysłowych, gdzie nie występuje zagrożenie przedostania się płynu do gleby lub żywności. Oferuje on najlepsze parametry spośród wszystkich dostępnych glikoli. Główną wadą etylenu jest wcześniej wspomniana toksyczność dla ludzi i zwierząt.

Płyn FACTORY marki Procold to płyn niezamarzający, którego bazę stanowi glikol etylenowy z najwyższej jakości dodatkami. Idealnie sprawdzi się w instalacjach przemysłowych.

 

 

Płyny na bazie glikolu propylenowego są nieco mniej wydajne od tych na bazie glikolu etylenowego. Jest również bardziej lepki, co stanowi większe wyzwanie dla pomp. Jest za to ekologicznym rozwiązaniem i jest on całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz gleby.

Płyn FACTORY EKO marki Procold to płyn niezamarzający, którego bazę stanowi glikol propylenowy z najwyższej jakości dodatkami. Idealnie sprawdzi się w instalacjach pompy ciepła, kolektorów słonecznych i centralnego ogrzewania.

Ekonomiczne rozwiązanie

FACTORY GLY. Dzięki zastosowaniu innego rodzaju dodatków udało nam się bez rezygnowania z wysokiej jakości płynu, opracować ekonomiczną, ekologiczną alternatywę płynu niezamarzającego na bazie glikolu monopropylenowego.

2. Pamiętaj o przepisach dotyczących ochrony środowiska

Bardzo ważnym aspektem jest również sprawdzenie lokalnych przepisów dotyczących ochrony środowiska. W niektórych obszarach obowiązują specjalne przepisy dotyczące utylizacji poszczególnych rodzajów płynów niezamarzających. Jest to kluczowy element, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.

3. Dbaj o prawidłowy poziom glikolu w instalacji

Równie ważne co dobór odpowiedniego rodzaju płynu jest jego odpowiedni poziom w instalacji. Zbyt dużo glikolu lub za duża gęstość spowoduje nieefektywność systemu poprzez zmniejszoną zdolność do wymiany ciepła i wydajność pompowania.  Niewystarczająca ilość glikolu lub zbyt mała gęstość może prowadzić do wspomnianego wcześniej zamarznięcia płynu.

4.Nie zapominaj o aktywnym zarządzaniu płynami

Jeśli zależy Ci na wydajnej pracy instalacji i zminimalizowaniu kosztów eksploatacji musisz pamiętać o jej konserwacji. Niestety, ale nierzadko ta czynność jest pomijana.

W takich okolicznościach niełatwo o wystąpienie różnych problemów np.: powstawanie korozji, zanieczyszczeń biologicznych oraz innych osadów. Wszystko to będzie miało bezpośredni, negatywny wpływ na proces wymiany ciepła, wydajność pompowania i koszty pracy.

Zdarza się, że po modernizacji instalacji dolewana jest do niej zwykła woda sieciowa, co powoduje rozcieńczenie płynu niezamarzającego i inhibitorów.

Dlatego w celu uniknięcia problemów firma Procold zaleca okresowe przeprowadzanie badań laboratoryjnych, o których szerzej opowiedzieliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów – LINK

wróć 2023-01-03