Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

Badania laboratoryjne płynów niezamarzających. Po co, kiedy i dlaczego się je wykonuje?

Badania laboratoryjne płynów niezamarzających powinny być nieodłącznym elementem ich eksploatacji. Płyny chłodnicze stosowane jako czynnik obiegowy w instalacjach takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy narażone na zamarzanie instalacje grzewcze posiadają szereg właściwości chemicznych, które mają wpływ na skuteczność ich działania. Jako producent płynów niezamarzających, w poniższym artykule przybliżymy Wam tajniki badań laboratoryjnych płynów niezamarzających, opowiemy co wpływa na ich trwałość, a także opowiemy o konsekwencjach jakie mogą wystąpić w przypadku pominięcia badań laboratoryjnych płynów niezamarzających. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem!

Co wpływa na trwałość płynów niezamarzających?

Jako, że płyny niezamarzające oparte o glikol, propanotriol, czy mrówczan potasu są rozwiązaniami wielosezonowymi, to na skuteczność ich działania ma wpływ wiele czynników, między innymi:

  • Rodzaj instalacji
  • Stan wyjściowy instalacji w której funkcjonują
  • Wielkość wahań temperatury otoczenia
  • Baza produktu

Biorąc pod uwagę ogromną zmienność powyższych czynników, częstotliwość wymiany płynów niezamarzających waha się w przedziale… No właśnie. Jakim? Teoretycznie płyn niezamarzający powinno się wymieniać po 6-10 latach użytkowania, ale po przebadaniu takiego płynu może okazać się, że nadal jest on w dobrej kondycji i nie trzeba go jeszcze wymieniać Z drugiej strony, przy zakupie płynu niezamarzającego słabej jakości może się okazać, że chłodziwo należy wymienić już po np. 3 latach. To podkreśla jak ważną rolę odgrywa regularne badanie płynów.

Rodzaje i zakres badań płynów niezamarzających

Co zrobić, aby uniknąć wcześniej przytoczonych konsekwencji? Odpowiedź jest bardzo prosta – wymieniać płyn na czas. Wcześniej wspomnieliśmy o tym że płyn należy wymieniać w przedziale czasowym 6-10 lat w tym okresie czasowym należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan i korzystać z badań laboratoryjnych płynów niezamarzających. Tylko fachowo przeprowadzone badanie jest w stanie jednoznacznie określić kondycję takiego płynu.

Na podstawie powyższych badań nasze laboratorium wydaje opinie o przydatności płynu niezamarzającego do dalszej eksploatacji lub, w przypadku jego zużycia, zaleca regenerację lub całkowitą wymianę i utylizację zużytego płynu niezamarzającego. Nie wolno zapominać o regularnym badaniu laboratoryjnym płynów niezamarzających, gdyż może to doprowadzić do obniżenia sprawność instalacji, zwiększenia kosztów eksploatacji, a w konsekwencji prowadzić do ich zatrzymania lub nawet uszkodzenia.

wróć 2022-10-11