Julian Klauza

procold_facebook procold_instagram procold_youtube procold_linkedin procold_tik-tok procold_copy

5 zastosowań płynów niezamarzających!

Płyny niezamarzające to produkty, które są stosowane w celu obniżenia temperatury zamarzania i podwyższania temperatury wrzenia.

Bazą takiego produktu może być jeden z tych surowców: glikol MONOpropylenowy, glikol MONOetylenowy, propanotriol, mrówczan potasu, a każdy z nich można wykorzystać do innego typu instalacji.

Większość osób, pierwsze o czym pomyśli słysząc „płyn niezamarzający” to płyny do chłodnic samochodowych, więc zacznijmy od tego i wyjaśnijmy dlaczego płyn niezamarzający do transferu ciepła w instalacjach chłodniczych, pomp ciepła itp. nie jest równy płynowi niezamarzającemu, który jest przystosowany do pracy w chłodnicach samochodowych.

Płyn do chłodnicy samochodowej

Zanim przejdziemy dalej warto wspomnieć, że słowa „płyn chłodniczy” i „płyn niezamarzający” są na ogół używane zamiennie, co może być mylące dla osób niewtajemniczonych ponieważ, wydają się one mieć przeciwne znaczenie. Naprzemienne nazewnictwo wynika z tego, że płyny tego typu zapobiegają zamarzaniu układu, jak i jego przegrzewaniu. Dzięki temu ciecz znajdująca się w silniku nie zamarznie w warunkach zimowych, ani nie przegrzeje się w upalne dni co finalnie przełożyłoby się na poważne uszkodzenia chłodnicy.

Ponadto, płyn niezamarzający w Twoim samochodzie chroni również silnik przed korozją, zapobiega osadzaniu się kamienia, smaruje wszystkie części, z którymi się styka i pomaga jak najszybciej doprowadzić silnik do optymalnej temperatury pracy.

Ważne!

Płyny, które są produkowane jako płyny do chłodnic samochodowych NIE SĄ przystosowane do pracy w innego typu instalacjach. NIE MOŻNA zalewać instalacji, o których mówimy w dalszej części artykułu płynami, które są przystosowane do pracy w chłodnicach samochodowych.

O skutkach takiego działania możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Instalacje grzewcze, wentylacji i klimatyzacji

Instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne (HVAC) są wszędzie – budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe, szpitale, supermarkety… Niezbędnym do ich prawidłowego działania elementem są płyny niezamarzające. Najczęściej na bazie glikoli. Oprócz tego, że to one pozwalają transferować ciepło w instalacji to dodatkowo zapobiegają zamarzaniu, przegrzewaniu, pękaniu oraz chronią instalację przed powstawaniem mikroorganizmów.

Firma Procold jako wiodący producent płynów niezamarzających do takiego właśnie zastosowania ma w swojej ofercie produkty, z którymi możesz zapoznać się tutaj.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki płyn z naszej oferty będzie najbardziej optymalny do pracy w Twojej instalacji to zachęcamy do przeczytania innych artykułów z naszego bloga.

Ważne!

Tak jak płynów do chłodnic samochodowych nie wolno stosować do instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych itp. Tak samo płynów przystosowanych do użytku w tego typu instalacjach nie wolno stosować do chłodnic samochodowych. Mimo, że takie produkty mogą mieć tą samą bazę to przez użycie zupełnie innego rodzaju dodatków nie można stosować ich do innego rodzaju instalacji niż są przystosowane przez producenta.

Płyn solarny

Do prawidłowego działania kolektorów słonecznych niezbędny jest wysokiej jakości, ekologiczny czynnik do transferu ciepła. Oprócz tego, że pozwoli on przenosić ciepło, zapewnia ochronę przed zamarzaniem i co ważne w przypadku kolektorów przed zagotowaniem. W tym przypadku do uzupełnienia tego typu instalacji idealnie nadają się płyny, które mogą pracować również w instalacjach z branży HVAC np. FACTORY GLY

Ważne!

Pamiętaj, że samodzielna wymiana lub dolewanie płynu do instalacji solarnej jest bardzo niebezpieczne ze względu na występujące w niej bardzo wysokie ciśnienie.

Płyn do odladzania podjazdów (ciekawostka)

Nikt nie lubi oblodzonego podjazdu. Okazuje się, że płyny niezamarzające są pomocne również w tym przypadku. Glikole pomogą usunąć lód z danej powierzchni i w przeciwieństwie do użycia soli nie będą powodować korozji podwozia auta. Konieczne jest używanie produktów na bazie glikolu MONOPROPYLENOWEGO ponieważ jest on bezpieczny dla organizmów żywych. Używanie do tego typu czynności płynów toksycznych grozi katastrofą – więcej na ten temat mówiliśmy w naszym filmie.

Ważne!

Przed spryskaniem glikolem usuń z powierzchni jak najwięcej śniegu.

Nie używaj płynu niezamarzającego do odmrażania szyb w samochodzie

Ostatnie (poruszone w tym artykule) zastosowanie płynu niezamarzającego to bardziej ostrzeżenie – ale ważne. Niestety, ale mroźne poranki to znak, że trzeba nastawić budzik 10 minut wcześniej, aby mieć czas na rozmrożenie samochodu przed rozpoczęciem podróży. Może się wydawać, że użycie płynu niezamarzającego jest w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem… To błąd. Płyn niezamarzający może nie tylko uszkodzić lakier auta, ale również mieć szkodliwy wpływ na środowisko jeśli zdecydujemy się użyć płynu na bazie monoetylenu.

Ważne!

Jako producent płynów niezamarzających dostarczamy dość szeroką gamę produktów, z których żaden nie może być stosowany jako płyn do spryskiwaczy.

wróć 2023-02-28