
5 zastosowań płynów niezamarzających!
Płyny niezamarzające to produkty, które są stosowane w celu obniżenia temperatury zamarzania i podwyższania temperatury wrzenia.
Bazą takiego produktu może być jeden z tych surowców: glikol MONOpropylenowy, glikol MONOetylenowy, propanotriol, mrówczan potasu, a każdy z nich można wykorzystać do innego typu instalacji.

Większość osób, pierwsze o czym pomyśli słysząc „płyn niezamarzający” to płyny do chłodnic samochodowych, więc zacznijmy od tego i wyjaśnijmy dlaczego płyn niezamarzający do transferu ciepła w instalacjach chłodniczych, pomp ciepła itp. nie jest równy płynowi niezamarzającemu, który jest przystosowany do pracy w chłodnicach samochodowych.
Płyn do chłodnicy samochodowej
Zanim przejdziemy dalej warto wspomnieć, że słowa „płyn chłodniczy” i „płyn niezamarzający” są na ogół używane zamiennie, co może być mylące dla osób niewtajemniczonych ponieważ, wydają się one mieć przeciwne znaczenie. Naprzemienne nazewnictwo wynika z tego, że płyny tego typu zapobiegają zamarzaniu układu, jak i jego przegrzewaniu. Dzięki temu ciecz znajdująca się w silniku nie zamarznie w warunkach zimowych, ani nie przegrzeje się w upalne dni co finalnie przełożyłoby się na poważne uszkodzenia chłodnicy.

Ponadto, płyn niezamarzający w Twoim samochodzie chroni również silnik przed korozją, zapobiega osadzaniu się kamienia, smaruje wszystkie części, z którymi się styka i pomaga jak najszybciej doprowadzić silnik do optymalnej temperatury pracy.
Ważne!
Płyny, które są produkowane jako płyny do chłodnic samochodowych NIE SĄ przystosowane do pracy w innego typu instalacjach. NIE MOŻNA zalewać instalacji, o których mówimy w dalszej części artykułu płynami, które są przystosowane do pracy w chłodnicach samochodowych.
O skutkach takiego działania możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.
Instalacje grzewcze, wentylacji i klimatyzacji
Instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne (HVAC) są wszędzie – budynki mieszkalne, zakłady przemysłowe, szpitale, supermarkety… Niezbędnym do ich prawidłowego działania elementem są płyny niezamarzające. Najczęściej na bazie glikoli. Oprócz tego, że to one pozwalają transferować ciepło w instalacji to dodatkowo zapobiegają zamarzaniu, przegrzewaniu, pękaniu oraz chronią instalację przed powstawaniem mikroorganizmów.

Firma Procold jako wiodący producent płynów niezamarzających do takiego właśnie zastosowania ma w swojej ofercie produkty, z którymi możesz zapoznać się tutaj.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jaki płyn z naszej oferty będzie najbardziej optymalny do pracy w Twojej instalacji to zachęcamy do przeczytania innych artykułów z naszego bloga.
Ważne!
Tak jak płynów do chłodnic samochodowych nie wolno stosować do instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych itp. Tak samo płynów przystosowanych do użytku w tego typu instalacjach nie wolno stosować do chłodnic samochodowych. Mimo, że takie produkty mogą mieć tą samą bazę to przez użycie zupełnie innego rodzaju dodatków nie można stosować ich do innego rodzaju instalacji niż są przystosowane przez producenta.
Płyn solarny
Do prawidłowego działania kolektorów słonecznych niezbędny jest wysokiej jakości, ekologiczny czynnik do transferu ciepła. Oprócz tego, że pozwoli on przenosić ciepło, zapewnia ochronę przed zamarzaniem i co ważne w przypadku kolektorów przed zagotowaniem. W tym przypadku do uzupełnienia tego typu instalacji idealnie nadają się płyny, które mogą pracować również w instalacjach z branży HVAC np. FACTORY GLY
Ważne!
Pamiętaj, że samodzielna wymiana lub dolewanie płynu do instalacji solarnej jest bardzo niebezpieczne ze względu na występujące w niej bardzo wysokie ciśnienie.


Płyn do odladzania podjazdów (ciekawostka)
Nikt nie lubi oblodzonego podjazdu. Okazuje się, że płyny niezamarzające są pomocne również w tym przypadku. Glikole pomogą usunąć lód z danej powierzchni i w przeciwieństwie do użycia soli nie będą powodować korozji podwozia auta. Konieczne jest używanie produktów na bazie glikolu MONOPROPYLENOWEGO ponieważ jest on bezpieczny dla organizmów żywych. Używanie do tego typu czynności płynów toksycznych grozi katastrofą – więcej na ten temat mówiliśmy w naszym filmie.
Ważne!
Przed spryskaniem glikolem usuń z powierzchni jak najwięcej śniegu.
Nie używaj płynu niezamarzającego do odmrażania szyb w samochodzie
Ostatnie (poruszone w tym artykule) zastosowanie płynu niezamarzającego to bardziej ostrzeżenie – ale ważne. Niestety, ale mroźne poranki to znak, że trzeba nastawić budzik 10 minut wcześniej, aby mieć czas na rozmrożenie samochodu przed rozpoczęciem podróży. Może się wydawać, że użycie płynu niezamarzającego jest w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem… To błąd. Płyn niezamarzający może nie tylko uszkodzić lakier auta, ale również mieć szkodliwy wpływ na środowisko jeśli zdecydujemy się użyć płynu na bazie monoetylenu.
Ważne!
Jako producent płynów niezamarzających dostarczamy dość szeroką gamę produktów, z których żaden nie może być stosowany jako płyn do spryskiwaczy.

Artykuły

Jak zabezpieczyć instalacje grzewcze przed korozją? Rola płynów niezamarzających, płukanek i inhibitorów korozji!
Korozja może stanowić poważne zagrożenie dla trwałości i efektywności instalacji grzewczych. Zjawisko to prowadzi do stopniowego niszczenia materiałów, […]
31/05/2023
Płyny niezamarzające w instalacjach solarnych: klucz do efektywności i trwałości systemów
W erze rosnącej świadomości ekologicznej i coraz większego zainteresowania energią odnawialną, kolektory słoneczne stają się coraz bardziej popularne. […]
09/05/2023
Efektywność energetyczna instalacji chłodniczych: klucz do oszczędności i zrównoważonego rozwoju
W dobie rosnących cen energii, strategie i procesy mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym utrzymaniu […]
13/04/2023
5 zastosowań płynów niezamarzających!
Płyny niezamarzające to produkty, które są stosowane w celu obniżenia temperatury zamarzania i podwyższania temperatury wrzenia. Bazą takiego […]
28/02/2023
Jak prawidłowo zalewać instalacje płynem niezamarzającym?
Przez długie lata powszechnie stosowaną praktyką było opieranie działania instalacji grzewczych na samej wodzie. Jednak szybko okazało się, […]
31/01/2023
Jak prawidłowo obchodzić się z płynami niezamarzającymi?
Odpowiedni dobór oraz jakość płynu niezamarzającego ma bezpośredni wpływ na wydajność instalacji, zużycie energii i ewentualne przestoje w produkcji. Wybór […]
03/01/2023
Jaki poziom glikolu w instalacji jest odpowiedni?
Instalacje chłodnicze w miesiącach zimowych są szczególnie narażone na działanie niskiej temperatury otoczenia, która może wywołać wiele awarii […]
23/11/2022
Badania laboratoryjne płynów niezamarzających. Po co, kiedy i dlaczego się je wykonuje?
Badania laboratoryjne płynów niezamarzających powinny być nieodłącznym elementem ich eksploatacji. Płyny chłodnicze stosowane jako czynnik obiegowy w instalacjach […]
11/10/2022